280th Street over Long Creek
Fair Condition60 years old425 vehicles/day
Location
| State | South Dakota |
| County | Lincoln |
| Location | 1s Of Lennox |
| Carries | 280th Street |
| Crosses | Long Creek |
| Coordinates | 43.33045, -96.90171 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 5 (Fair) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 5 (Fair) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | Unknown |
Physical Characteristics
| Material | Concrete Continuous |
| Design | Slab |
| Total Length | 60.0 ft (18.3 m) |
| Max Span | 22.6 ft (6.9 m) |
| Deck Width | 34.4 ft (10.5 m) |
| Deck Area | 192.2 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1966 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 425 (2022) |
| Truck Traffic | 3% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 623 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000042011120 |