Sd044 over Long Ck
Fair Condition58 years old2,187 vehicles/day
Location
| State | South Dakota |
| County | Lincoln |
| Location | 0.9 W Jct Sd 17 |
| Carries | Sd044 |
| Crosses | Long Ck |
| Coordinates | 43.34499, -96.90460 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 8 (Very Good) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Concrete Continuous |
| Design | Slab |
| Total Length | 86.9 ft (26.5 m) |
| Max Span | 30.8 ft (9.4 m) |
| Deck Width | 44.6 ft (13.6 m) |
| Deck Area | 360.4 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1968 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 2,187 (2024) |
| Truck Traffic | 26% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 624 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000042011110 |