282nd Street over East Fork Of Long Creek
Good Condition35 years old350 vehicles/day
Location
| State | South Dakota |
| County | Lincoln |
| Location | 3s & 0.1e Of Lennox |
| Carries | 282nd Street |
| Crosses | East Fork Of Long Creek |
| Coordinates | 43.30147, -96.88498 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 5 (Fair) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Concrete Continuous |
| Design | Slab |
| Total Length | 66.9 ft (20.4 m) |
| Max Span | 24.9 ft (7.6 m) |
| Deck Width | 35.1 ft (10.7 m) |
| Deck Area | 218.3 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1991 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 350 (2022) |
| Truck Traffic | 3% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 623 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000042021140 |