281st Street over Long Creek
Poor Condition91 years old45 vehicles/day
Location
| State | South Dakota |
| County | Lincoln |
| Location | 2s & 0.3e Of Lennox |
| Carries | 281st Street |
| Crosses | Long Creek |
| Coordinates | 43.31600, -96.87943 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Poor |
| Deck | 4 (Poor) |
| Superstructure | 4 (Poor) |
| Substructure | 4 (Poor) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | Unknown |
Physical Characteristics
| Material | Concrete Continuous |
| Design | Slab |
| Total Length | 33.1 ft (10.1 m) |
| Max Span | 16.1 ft (4.9 m) |
| Deck Width | 19.4 ft (5.9 m) |
| Deck Area | 59.6 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 1935 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 45 (2022) |
| Truck Traffic | 2% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 524 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000042023130 |