468th Avenue over Saddle Creek
Fair Condition63 years old80 vehicles/day
Location
| State | South Dakota |
| County | Lincoln |
| Location | 9.1s & 2e Of Lennox |
| Carries | 468th Avenue |
| Crosses | Saddle Creek |
| Coordinates | 43.21381, -96.84571 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | Unknown |
Physical Characteristics
| Material | Concrete Continuous |
| Design | Slab |
| Total Length | 115.2 ft (35.1 m) |
| Max Span | 24.9 ft (7.6 m) |
| Deck Width | 28.5 ft (8.7 m) |
| Deck Area | 305.4 sq m |
| Main Spans | 5 |
| Year Built | 1963 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 80 (2022) |
| Truck Traffic | 2% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 524 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000042040201 |