288th Street over Snake Creek
Fair Condition62 years old78 vehicles/day
Location
| State | South Dakota |
| County | Lincoln |
| Location | 9s & 1.7e Of Lennox |
| Carries | 288th Street |
| Crosses | Snake Creek |
| Coordinates | 43.21434, -96.85187 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | Unknown |
Physical Characteristics
| Material | Concrete Continuous |
| Design | Slab |
| Total Length | 78.1 ft (23.8 m) |
| Max Span | 29.9 ft (9.1 m) |
| Deck Width | 34.4 ft (10.5 m) |
| Deck Area | 249.9 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1964 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 78 (2022) |
| Truck Traffic | 3% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 523 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000042037200 |