Sd046 over Ash Ck
Good Condition6 years old2,537 vehicles/day
Location
| State | South Dakota |
| County | Lincoln |
| Location | 2.6 W I 29 Interch |
| Carries | Sd046 |
| Crosses | Ash Ck |
| Coordinates | 43.08369, -96.84720 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Channel/Waterway | 8 (Very Good) |
| Culvert | 8 (Very Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Culvert |
| Total Length | 32.8 ft (10 m) |
| Max Span | 9.8 ft (3 m) |
| Deck Area | 122 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 2020 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 2,537 (2024) |
| Truck Traffic | 25% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | October 2024 |
| Inspection Frequency | Every 48 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000042039290 |