469th Avenue over Tributary To Blind Creek
Fair Condition76 years old99 vehicles/day
Location
| State | South Dakota |
| County | Lincoln |
| Location | 2w & 1.6n Of Beresford |
| Carries | 469th Avenue |
| Crosses | Tributary To Blind Creek |
| Coordinates | 43.10636, -96.82550 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 5 (Fair) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 5 (Fair) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | Unknown |
Physical Characteristics
| Material | Concrete Continuous |
| Design | Slab |
| Total Length | 36.4 ft (11.1 m) |
| Max Span | 16.7 ft (5.1 m) |
| Deck Width | 26.9 ft (8.2 m) |
| Deck Area | 91.0 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 1950 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 99 (2022) |
| Truck Traffic | 2% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 523 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000042050274 |