469th Avenue over Tributary To Ash Creek
Poor Condition91 years old261 vehicles/day
Location
| State | South Dakota |
| County | Lincoln |
| Location | 2w & 0.3n Of Beresford |
| Carries | 469th Avenue |
| Crosses | Tributary To Ash Creek |
| Coordinates | 43.08978, -96.82547 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Poor |
| Deck | 5 (Fair) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 4 (Poor) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | Unknown |
Physical Characteristics
| Material | Concrete Continuous |
| Design | Slab |
| Total Length | 23.0 ft (7 m) |
| Max Span | 10.8 ft (3.3 m) |
| Deck Width | 29.5 ft (9 m) |
| Deck Area | 63 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 1935 (reconstructed 1957) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 261 (2022) |
| Truck Traffic | 2% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 523 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000042050287 |