470th Avenue over Snake Creek
Poor Condition91 years old50 vehicles/day
Location
| State | South Dakota |
| County | Lincoln |
| Location | 5.8s & 4e Of Lennox |
| Carries | 470th Avenue |
| Crosses | Snake Creek |
| Coordinates | 43.26238, -96.80649 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Poor |
| Deck | 5 (Fair) |
| Superstructure | 5 (Fair) |
| Substructure | 4 (Poor) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | Unknown |
Physical Characteristics
| Material | Concrete Continuous |
| Design | Slab |
| Total Length | 32.5 ft (9.9 m) |
| Max Span | 15.7 ft (4.8 m) |
| Deck Width | 20.0 ft (6.1 m) |
| Deck Area | 60.4 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 1935 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 50 (2022) |
| Truck Traffic | 2% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 524 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000042060168 |