Us018 over I029
Fair Condition66 years old1,836 vehicles/day
Location
| State | South Dakota |
| County | Lincoln |
| Location | US 18 W Interchange |
| Carries | Us018 |
| Crosses | I029 |
| Coordinates | 43.25782, -96.79573 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Steel Continuous |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 252.3 ft (76.9 m) |
| Max Span | 69.9 ft (21.3 m) |
| Deck Width | 34.8 ft (10.6 m) |
| Deck Area | 815.1 sq m |
| Main Spans | 4 |
| Year Built | 1960 (reconstructed 2000) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 1,836 (2024) |
| Truck Traffic | 13% |
| Lanes On Bridge | 2 |
| Lanes Under Bridge | 4 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | November 2024 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000042065170 |