I029 N over Snake Ck
Fair Condition66 years old9,870 vehicles/day
Location
| State | South Dakota |
| County | Lincoln |
| Location | 0.4 N US 18 W Interch |
| Carries | I029 N |
| Crosses | Snake Ck |
| Coordinates | 43.26374, -96.79604 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 8 (Very Good) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Concrete Continuous |
| Design | Slab |
| Total Length | 119.4 ft (36.4 m) |
| Max Span | 42.0 ft (12.8 m) |
| Deck Width | 44.3 ft (13.5 m) |
| Deck Area | 491.4 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1960 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 9,870 (2024) |
| Truck Traffic | 26% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 623 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000042065166 |