I029 over Ck
Good Condition66 years old17,510 vehicles/day
Location
| State | South Dakota |
| County | Lincoln |
| Location | 0.7 S US 18 W Interch |
| Carries | I029 |
| Crosses | Ck |
| Coordinates | 43.24768, -96.79603 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Culvert | 7 (Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Concrete Continuous |
| Design | Culvert |
| Total Length | 24.9 ft (7.6 m) |
| Max Span | 7.9 ft (2.4 m) |
| Deck Area | 185.4 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1960 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 17,510 (2023) |
| Truck Traffic | 19% |
| Lanes On Bridge | 4 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 821 |
| Inspection Frequency | Every 48 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000042065177 |