I029 S over Beaver Ck
Fair Condition68 years old12,315 vehicles/day
Location
| State | South Dakota |
| County | Lincoln |
| Location | 2.7 N Sd 44 Interch |
| Carries | I029 S |
| Crosses | Beaver Ck |
| Coordinates | 43.37070, -96.79648 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Concrete Continuous |
| Design | Slab |
| Total Length | 191.9 ft (58.5 m) |
| Max Span | 23.3 ft (7.1 m) |
| Deck Width | 34.4 ft (10.5 m) |
| Deck Area | 614.2 sq m |
| Main Spans | 8 |
| Year Built | 1958 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 12,315 (2024) |
| Truck Traffic | 23% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 824 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000042064093 |