276th Street over Beaver Creek
Good Condition18 years old770 vehicles/day
Location
| State | South Dakota |
| County | Lincoln |
| Location | 3n & 2.1e Of Lennox |
| Carries | 276th Street |
| Crosses | Beaver Creek |
| Coordinates | 43.38848, -96.84356 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 9 (Excellent) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete Continuous |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 100.1 ft (30.5 m) |
| Max Span | 97.4 ft (29.7 m) |
| Deck Width | 42.0 ft (12.8 m) |
| Deck Area | 390.4 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 2008 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 770 (2022) |
| Truck Traffic | 3% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 623 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000042041080 |