276 ST (fas 6380) over I029
Fair Condition33 years old1,999 vehicles/day
Location
| State | South Dakota |
| County | Lincoln |
| Location | 4.0 N Sd 44 Interchange |
| Carries | 276 ST (fas 6380) |
| Crosses | I029 |
| Coordinates | 43.38830, -96.79588 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete Continuous |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 236.9 ft (72.2 m) |
| Max Span | 117.5 ft (35.8 m) |
| Deck Width | 54.8 ft (16.7 m) |
| Deck Area | 1205.7 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 1993 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 1,999 (2023) |
| Truck Traffic | 3% |
| Lanes On Bridge | 2 |
| Lanes Under Bridge | 4 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 224 |
| Inspection Frequency | Every 48 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000042065080 |