469th Avenue over Beaver Creek
Fair Condition76 years old100 vehicles/day
Location
| State | South Dakota |
| County | Lincoln |
| Location | 1.6n & 3e Of Lennox |
| Carries | 469th Avenue |
| Crosses | Beaver Creek |
| Coordinates | 43.38292, -96.82622 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 5 (Fair) |
| Superstructure | 5 (Fair) |
| Substructure | 5 (Fair) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | Unknown |
Physical Characteristics
| Material | Concrete Continuous |
| Design | Slab |
| Total Length | 45.9 ft (14 m) |
| Max Span | 15.1 ft (4.6 m) |
| Deck Width | 29.9 ft (9.1 m) |
| Deck Area | 127.4 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1950 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 100 (2022) |
| Truck Traffic | 3% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 623 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000042050084 |