294 ST (fas 6116) over I029
Fair Condition65 years old621 vehicles/day
Location
| State | South Dakota |
| County | Lincoln |
| Location | 3 N Sd 46 Interchange |
| Carries | 294 ST (fas 6116) |
| Crosses | I029 |
| Coordinates | 43.12719, -96.79627 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Steel Continuous |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 253.9 ft (77.4 m) |
| Max Span | 69.9 ft (21.3 m) |
| Deck Width | 32.5 ft (9.9 m) |
| Deck Area | 766.3 sq m |
| Main Spans | 4 |
| Year Built | 1961 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 621 (2023) |
| Truck Traffic | 3% |
| Lanes On Bridge | 2 |
| Lanes Under Bridge | 4 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 325 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000042065260 |