Newfound Gap Road over Newfound Gap Road
Good Condition89 years old2,365 vehicles/day
Location
| State | Tennessee |
| County | Sevier |
| Location | 7.1 Miles South Of Sugarl |
| Carries | Newfound Gap Road |
| Crosses | Newfound Gap Road |
| Coordinates | 35.63503, -83.46603 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Arch - Deck |
| Total Length | 42.7 ft (13 m) |
| Max Span | 42.7 ft (13 m) |
| Deck Width | 71.9 ft (21.9 m) |
| Deck Area | 284.7 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1937 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 2,365 (2019) |
| Lanes On Bridge | 2 |
| Lanes Under Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 225 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | National Park Service |
| Historical Significance | Bridge is possibly eligible (requires evaluation) |
| Structure Number | 5460004P0000000 |