Newfound Gap Road over Walker Camp Prong
Fair Condition89 years old3,390 vehicles/day
Location
| State | Tennessee |
| County | Sevier |
| Location | 7.9 Miles South From Suga |
| Carries | Newfound Gap Road |
| Crosses | Walker Camp Prong |
| Coordinates | 35.63306, -83.46128 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Superstructure | 5 (Fair) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 4 — Foundations need monitoring |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Arch - Deck |
| Total Length | 84.0 ft (25.6 m) |
| Max Span | 36.1 ft (11 m) |
| Deck Width | 34.4 ft (10.5 m) |
| Deck Area | 268.8 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 1937 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 3,390 (2019) |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 524 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | National Park Service |
| Historical Significance | Bridge is possibly eligible (requires evaluation) |
| Structure Number | 5460006P0000000 |