Newfound Gap Road over Walker Camp Prong
Fair Condition89 years old3,390 vehicles/day
Location
| State | Tennessee |
| County | Sevier |
| Location | 11.1 Miles South From Sug |
| Carries | Newfound Gap Road |
| Crosses | Walker Camp Prong |
| Coordinates | 35.62408, -83.41697 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 5 (Fair) |
| Scour Critical | 4 — Foundations need monitoring |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Arch - Deck |
| Total Length | 29.9 ft (9.1 m) |
| Max Span | 29.9 ft (9.1 m) |
| Deck Width | 39.0 ft (11.9 m) |
| Deck Area | 108.3 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1937 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 3,390 (2019) |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 524 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | National Park Service |
| Historical Significance | Bridge is possibly eligible (requires evaluation) |
| Structure Number | 5460008P0000000 |