Forge Creek Road over Mill Creek
Good Condition70 years old100 vehicles/day
Location
| State | Tennessee |
| County | Blount |
| Location | 0.2 Mile To Nps Route 500 |
| Carries | Forge Creek Road |
| Crosses | Mill Creek |
| Coordinates | 35.58422, -83.83906 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 8 (Very Good) |
| Channel/Waterway | 5 (Fair) |
| Scour Critical | 7 — Countermeasures installed |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 42.0 ft (12.8 m) |
| Max Span | 38.1 ft (11.6 m) |
| Deck Width | 12.5 ft (3.8 m) |
| Deck Area | 48.6 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1956 (reconstructed 2022) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 100 (2019) |
| Lanes On Bridge | 1 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 524 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | National Park Service |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 5460032P0000000 |