Parson Branch Road over Forge Creek
Fair Condition44 years old100 vehicles/day
Location
| State | Tennessee |
| County | Blount |
| Location | 7.9 Miles From U.s. Route |
| Carries | Parson Branch Road |
| Crosses | Forge Creek |
| Coordinates | 35.56297, -83.84708 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 4 — Foundations need monitoring |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 32.8 ft (10 m) |
| Max Span | 32.8 ft (10 m) |
| Deck Width | 12.1 ft (3.7 m) |
| Deck Area | 37 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1982 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 100 (2019) |
| Truck Traffic | 1% |
| Lanes On Bridge | 1 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 624 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | National Park Service |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 5460037P0000000 |