Hyatt Lane over Abrams Creek
Good Condition44 years old1 vehicles/day
Location
| State | Tennessee |
| County | Blount |
| Location | 0.6 Mi To Cades Cove Loop |
| Carries | Hyatt Lane |
| Crosses | Abrams Creek |
| Coordinates | 35.59300, -83.82397 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 5 (Fair) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 38.1 ft (11.6 m) |
| Max Span | 38.1 ft (11.6 m) |
| Deck Width | 12.1 ft (3.7 m) |
| Deck Area | 42.9 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1982 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 1 (2019) |
| Lanes On Bridge | 1 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 624 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | National Park Service |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 5460160P0000000 |