Forge Creek Road over Forge Creek
Fair Condition70 years old100 vehicles/day
Location
| State | Tennessee |
| County | Blount |
| Location | 1.7 Mi To Nps Rte. 500 |
| Carries | Forge Creek Road |
| Crosses | Forge Creek |
| Coordinates | 35.56786, -83.84672 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 5 (Fair) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 7 — Countermeasures installed |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 83.0 ft (25.3 m) |
| Max Span | 78.1 ft (23.8 m) |
| Deck Width | 12.5 ft (3.8 m) |
| Deck Area | 96.1 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1956 (reconstructed 2022) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 100 (2019) |
| Lanes On Bridge | 1 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 524 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | National Park Service |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 5460036P0000000 |