Foothills Parkway over Happy Hollow Road
Good Condition37 years old764 vehicles/day
Location
| State | Tennessee |
| County | Sevier |
| Location | 1.9 Miles West From U.s. |
| Carries | Foothills Parkway |
| Crosses | Happy Hollow Road |
| Coordinates | 35.71681, -83.67314 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete Continuous |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 384.8 ft (117.3 m) |
| Max Span | 80.1 ft (24.4 m) |
| Deck Width | 34.4 ft (10.5 m) |
| Deck Area | 1231.7 sq m |
| Main Spans | 6 |
| Year Built | 1989 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 764 (2022) |
| Lanes On Bridge | 2 |
| Lanes Under Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 624 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | National Park Service |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 5460205P0000000 |