Foothills Parkway over South Clear Fork Road
Fair Condition41 years old764 vehicles/day
Location
| State | Tennessee |
| County | Sevier |
| Location | 1.7 Miles West From U.s. |
| Carries | Foothills Parkway |
| Crosses | South Clear Fork Road |
| Coordinates | 35.71867, -83.66983 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Box Beam - Single/Spread |
| Total Length | 80.1 ft (24.4 m) |
| Max Span | 80.1 ft (24.4 m) |
| Deck Width | 34.8 ft (10.6 m) |
| Deck Area | 258.6 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1985 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 764 (2022) |
| Lanes On Bridge | 2 |
| Lanes Under Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 524 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | National Park Service |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 5460206P0000000 |