Foothills Parkway over Ravine
Good Condition8 years old764 vehicles/day
Location
| State | Tennessee |
| County | Blount |
| Location | 10.0 Miles West From U.s. |
| Carries | Foothills Parkway |
| Crosses | Ravine |
| Coordinates | 35.71167, -83.70741 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Segmental Box Girder |
| Total Length | 214.9 ft (65.5 m) |
| Max Span | 206.4 ft (62.9 m) |
| Deck Width | 37.4 ft (11.4 m) |
| Deck Area | 746.7 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 2018 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 764 (2022) |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 624 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | National Park Service |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 5460218P0000000 |