Foothills Parkway over Ravine
Good Condition13 years old764 vehicles/day
Location
| State | Tennessee |
| County | Blount |
| Location | 4.1miles West From U.s. R |
| Carries | Foothills Parkway |
| Crosses | Ravine |
| Coordinates | 35.70728, -83.69994 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete Continuous |
| Design | Segmental Box Girder |
| Total Length | 790.0 ft (240.8 m) |
| Max Span | 180.1 ft (54.9 m) |
| Deck Width | 36.7 ft (11.2 m) |
| Deck Area | 2697.0 sq m |
| Main Spans | 5 |
| Year Built | 2013 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 764 (2022) |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 624 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | National Park Service |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 5460214P0000000 |