Natchez Trace Park over County Road
Fair Condition48 years old460 vehicles/day
Location
| State | Tennessee |
| County | Hickman |
| Location | 18.7 Miles From Tn Route |
| Carries | Natchez Trace Park |
| Crosses | County Road |
| Coordinates | 35.69736, -87.29675 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete Continuous |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 147.0 ft (44.8 m) |
| Max Span | 65.9 ft (20.1 m) |
| Deck Width | 33.5 ft (10.2 m) |
| Deck Area | 457.0 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1978 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 460 (2024) |
| Truck Traffic | 2% |
| Lanes On Bridge | 2 |
| Lanes Under Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 323 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | National Park Service |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 5570263P0000000 |