Natchez Trace Park over Duck River
Good Condition39 years old310 vehicles/day
Location
| State | Tennessee |
| County | Hickman |
| Location | 0.35 Miles To Tn Route 50 |
| Carries | Natchez Trace Park |
| Crosses | Duck River |
| Coordinates | 35.71628, -87.26408 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 4 (Poor) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete Continuous |
| Design | Box Beam - Single/Spread |
| Total Length | 859.9 ft (262.1 m) |
| Max Span | 250.0 ft (76.2 m) |
| Deck Width | 37.1 ft (11.3 m) |
| Deck Area | 2961.7 sq m |
| Main Spans | 4 |
| Year Built | 1987 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 310 (2024) |
| Truck Traffic | 2% |
| Lanes On Bridge | 2 |
| Lanes Under Bridge | 1 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 323 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | National Park Service |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 5570372P0000000 |