Natchez Trace Park over County Road
Fair Condition48 years old460 vehicles/day
Location
| State | Tennessee |
| County | Hickman |
| Location | 11.7 Miles From Tn Route |
| Carries | Natchez Trace Park |
| Crosses | County Road |
| Coordinates | 35.68961, -87.31636 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 8 (Very Good) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Concrete Continuous |
| Design | Slab |
| Total Length | 104.3 ft (31.8 m) |
| Max Span | 42.7 ft (13 m) |
| Deck Width | 33.1 ft (10.1 m) |
| Deck Area | 321.2 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1978 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 460 (2024) |
| Truck Traffic | 2% |
| Lanes On Bridge | 2 |
| Lanes Under Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 225 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | National Park Service |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 5570268P0000000 |