Natchez Trace Park over County Road
Good Condition39 years old460 vehicles/day
Location
| State | Tennessee |
| County | Hickman |
| Location | 1.18 Miles To Tn Route 50 |
| Carries | Natchez Trace Park |
| Crosses | County Road |
| Coordinates | 35.70467, -87.26327 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Frame |
| Total Length | 20.0 ft (6.1 m) |
| Max Span | 20.0 ft (6.1 m) |
| Deck Width | 58.1 ft (17.7 m) |
| Deck Area | 108.0 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1987 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 460 (2024) |
| Truck Traffic | 2% |
| Lanes On Bridge | 2 |
| Lanes Under Bridge | 1 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 225 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | National Park Service |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 5570371P0000000 |