Natchez Trace Park over Tn Route 50
Good Condition39 years old460 vehicles/day
Location
| State | Tennessee |
| County | Hickman |
| Location | 0.35 Miles From Duck Rive |
| Carries | Natchez Trace Park |
| Crosses | Tn Route 50 |
| Coordinates | 35.72089, -87.26203 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Box Beam - Single/Spread |
| Total Length | 196.9 ft (60 m) |
| Max Span | 149.9 ft (45.7 m) |
| Deck Width | 37.1 ft (11.3 m) |
| Deck Area | 678 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1987 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 460 (2024) |
| Truck Traffic | 2% |
| Lanes On Bridge | 2 |
| Lanes Under Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 323 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | National Park Service |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 5570373P0000000 |