US 180 EB over Willow Creek
Good Condition30 years old10,435 vehicles/day
Location
| State | Texas |
| County | Parker |
| Location | 0.2 Mi W Of FM 730 |
| Carries | US 180 EB |
| Crosses | Willow Creek |
| Coordinates | 32.75682, -97.74774 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 8 (Very Good) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Box Beam - Multiple |
| Total Length | 200.1 ft (61 m) |
| Max Span | 40.0 ft (12.2 m) |
| Deck Width | 40.0 ft (12.2 m) |
| Deck Area | 744.2 sq m |
| Main Spans | 5 |
| Year Built | 1996 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 10,435 (2024) |
| Truck Traffic | 4% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 924 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 021840000803407 |