IH 20 EB over Up Rr
Fair Condition58 years old37,083 vehicles/day
Location
| State | Texas |
| County | Parker |
| Location | 0.50 Mi NE Of FM 2552 |
| Carries | IH 20 EB |
| Crosses | Up Rr |
| Coordinates | 32.73994, -97.75494 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 8 (Very Good) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 214.9 ft (65.5 m) |
| Max Span | 71.9 ft (21.9 m) |
| Deck Width | 41.3 ft (12.6 m) |
| Deck Area | 825.3 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1968 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 37,083 (2022) |
| Truck Traffic | 22% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 924 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is possibly eligible (requires evaluation) |
| Structure Number | 021840031407046 |