E Bankhead DR over IH 20
Fair Condition58 years old7,779 vehicles/day
Location
| State | Texas |
| County | Parker |
| Location | 1.07 Mi NE Of FM 2552 |
| Carries | E Bankhead DR |
| Crosses | IH 20 |
| Coordinates | 32.74335, -97.74578 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Steel Continuous |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 282.2 ft (86 m) |
| Max Span | 86.0 ft (26.2 m) |
| Deck Width | 34.4 ft (10.5 m) |
| Deck Area | 903 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 1968 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 7,779 (2024) |
| Lanes On Bridge | 2 |
| Lanes Under Bridge | 4 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 924 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is possibly eligible (requires evaluation) |
| Structure Number | 021840031407045 |