FM 51 over Patton Branch
Fair Condition79 years old11,110 vehicles/day
Location
| State | Texas |
| County | Parker |
| Location | 6.5 Mi N Of FM 920 |
| Carries | FM 51 |
| Crosses | Patton Branch |
| Coordinates | 32.85952, -97.75062 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Channel/Waterway | 5 (Fair) |
| Culvert | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Culvert |
| Total Length | 28.9 ft (8.8 m) |
| Max Span | 9.8 ft (3 m) |
| Deck Width | 62.3 ft (19 m) |
| Deck Area | 167.2 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 1947 (reconstructed 1998) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 11,110 (2023) |
| Truck Traffic | 8% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 924 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is possibly eligible (requires evaluation) |
| Structure Number | 021840031302006 |