FM 51 over Clear Fork Trinity River
Fair Condition33 years old9,680 vehicles/day
Location
| State | Texas |
| County | Parker |
| Location | 7.3 Mi N Of FM 920 |
| Carries | FM 51 |
| Crosses | Clear Fork Trinity River |
| Coordinates | 32.87106, -97.74416 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 7 — Countermeasures installed |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 530.8 ft (161.8 m) |
| Max Span | 66.9 ft (20.4 m) |
| Deck Width | 56.1 ft (17.1 m) |
| Deck Area | 2766.8 sq m |
| Main Spans | 9 |
| Year Built | 1993 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 9,680 (2023) |
| Truck Traffic | 9% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 924 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 021840031302029 |