North Lake D Pct 1 over Tr Clear Fk Trinity
Fair Condition87 years old994 vehicles/day
Location
| State | Texas |
| County | Parker |
| Location | 1.8 Mi N. Of FM 730 |
| Carries | North Lake D Pct 1 |
| Crosses | Tr Clear Fk Trinity |
| Coordinates | 32.82604, -97.70850 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 5 (Fair) |
| Channel/Waterway | 5 (Fair) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Steel Continuous |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 27.9 ft (8.5 m) |
| Max Span | 14.1 ft (4.3 m) |
| Deck Width | 20.0 ft (6.1 m) |
| Deck Area | 51.9 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 1939 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 994 (2024) |
| Truck Traffic | 3% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | November 2023 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is possibly eligible (requires evaluation) |
| Structure Number | 021840AA0254002 |