Carter Road Pct 2 over Carter Creek
Good Condition24 years old1,707 vehicles/day
Location
| State | Texas |
| County | Parker |
| Location | 1.1 Mi. W. Of FM 51 |
| Carries | Carter Road Pct 2 |
| Crosses | Carter Creek |
| Coordinates | 32.90336, -97.73799 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 44.9 ft (13.7 m) |
| Max Span | 44.0 ft (13.4 m) |
| Deck Width | 30.8 ft (9.4 m) |
| Deck Area | 128.8 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 2002 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 1,707 (2024) |
| Truck Traffic | 3% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | November 2023 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 021840AA0250001 |