FM 51 over Browder Creek
Good Condition32 years old10,223 vehicles/day
Location
| State | Texas |
| County | Parker |
| Location | 0.5 Mi S Of SH 199 |
| Carries | FM 51 |
| Crosses | Browder Creek |
| Coordinates | 32.95569, -97.68410 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 105.0 ft (32 m) |
| Max Span | 105.0 ft (32 m) |
| Deck Width | 45.9 ft (14 m) |
| Deck Area | 448 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1994 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 10,223 (2023) |
| Truck Traffic | 9% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 924 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 021840031302033 |