SH 199 over Browders Creek
Fair Condition95 years old22,510 vehicles/day
Location
| State | Texas |
| County | Parker |
| Location | 0.6 Mi SE Of FM 51 |
| Carries | SH 199 |
| Crosses | Browders Creek |
| Coordinates | 32.96045, -97.67509 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Culvert | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Culvert |
| Total Length | 63.0 ft (19.2 m) |
| Max Span | 9.8 ft (3 m) |
| Deck Width | 175.9 ft (53.6 m) |
| Deck Area | 1029.1 sq m |
| Main Spans | 6 |
| Year Built | 1931 (reconstructed 1994) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 22,510 (2024) |
| Truck Traffic | 6% |
| Lanes On Bridge | 6 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 924 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is possibly eligible (requires evaluation) |
| Structure Number | 021840017103012 |