SH 199 EB over Woody Creek
Good Condition33 years old11,910 vehicles/day
Location
| State | Texas |
| County | Parker |
| Location | 1.7 Mi SE From FM 51 |
| Carries | SH 199 EB |
| Crosses | Woody Creek |
| Coordinates | 32.95144, -97.65882 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 8 (Very Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 113.8 ft (34.7 m) |
| Max Span | 113.8 ft (34.7 m) |
| Deck Width | 46.9 ft (14.3 m) |
| Deck Area | 496.2 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1993 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 11,910 (2023) |
| Truck Traffic | 6% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 924 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 021840017103035 |