FM 51 over Walnut Creek
Good Condition6 years old13,824 vehicles/day
Location
| State | Texas |
| County | Parker |
| Location | 0.01 Mi N. Of SH 199 |
| Carries | FM 51 |
| Crosses | Walnut Creek |
| Coordinates | 32.96377, -97.68336 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 8 (Very Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 8 (Very Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 174.9 ft (53.3 m) |
| Max Span | 60.0 ft (18.3 m) |
| Deck Width | 69.9 ft (21.3 m) |
| Deck Area | 1135.3 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 2020 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 13,824 (2023) |
| Truck Traffic | 7% |
| Lanes On Bridge | 4 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 924 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 021840031302095 |