IH 20 Nfr over Brazos River
Poor Condition92 years old1,292 vehicles/day
Location
| State | Texas |
| County | Parker |
| Location | 1.7 Mi W Of FM 113 |
| Carries | IH 20 Nfr |
| Crosses | Brazos River |
| Coordinates | 32.66702, -98.03318 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Poor |
| Deck | 5 (Fair) |
| Superstructure | 4 (Poor) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Truss - Thru |
| Total Length | 892.1 ft (271.9 m) |
| Max Span | 165.0 ft (50.3 m) |
| Deck Width | 25.6 ft (7.8 m) |
| Deck Area | 2120.8 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1934 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 1,292 (2022) |
| Truck Traffic | 4% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 924 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is on the National Register of Historic Places |
| Structure Number | 021840031401006 |