County Road 470 over Ih-20
Fair Condition56 years old170 vehicles/day
Location
| State | Texas |
| County | Parker |
| Location | 1.0 Mi W Of Milsap |
| Carries | County Road 470 |
| Crosses | Ih-20 |
| Coordinates | 32.67198, -98.02278 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 250.0 ft (76.2 m) |
| Max Span | 80.1 ft (24.4 m) |
| Deck Width | 27.9 ft (8.5 m) |
| Deck Area | 647.7 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 1970 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 170 (2012) |
| Lanes On Bridge | 2 |
| Lanes Under Bridge | 4 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 924 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is possibly eligible (requires evaluation) |
| Structure Number | 021840031401081 |