IH 20 EB over FM 113
Fair Condition56 years old17,289 vehicles/day
Location
| State | Texas |
| County | Parker |
| Location | 3.3 Mi W Of Fm-1189 |
| Carries | IH 20 EB |
| Crosses | FM 113 |
| Coordinates | 32.68073, -98.00938 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 149.9 ft (45.7 m) |
| Max Span | 60.0 ft (18.3 m) |
| Deck Width | 41.7 ft (12.7 m) |
| Deck Area | 580.4 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1970 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 17,289 (2023) |
| Truck Traffic | 30% |
| Lanes On Bridge | 2 |
| Lanes Under Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 922 |
| Inspection Frequency | Every 48 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is possibly eligible (requires evaluation) |
| Structure Number | 021840031401079 |