IH 20 WB over Town Creek
Good Condition58 years old37,083 vehicles/day
Location
| State | Texas |
| County | Parker |
| Location | 0.30 Mi NE Of FM 2552 |
| Carries | IH 20 WB |
| Crosses | Town Creek |
| Coordinates | 32.73901, -97.75815 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 8 (Very Good) |
| Superstructure | 8 (Very Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 144.0 ft (43.9 m) |
| Max Span | 47.9 ft (14.6 m) |
| Deck Width | 41.3 ft (12.6 m) |
| Deck Area | 553.1 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1968 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 37,083 (2022) |
| Truck Traffic | 22% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 924 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is possibly eligible (requires evaluation) |
| Structure Number | 021840031407049 |