Jayne AVE over Interstate 5
Fair Condition59 years old2,850 vehicles/day
Location
| State | California |
| County | Fresno |
| Location | 06-fre-005-5.50 |
| Carries | Jayne AVE |
| Crosses | Interstate 5 |
| Coordinates | 36.13771, -120.15940 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 5 (Fair) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete Continuous |
| Design | Box Beam - Multiple |
| Total Length | 306.1 ft (93.3 m) |
| Max Span | 163.1 ft (49.7 m) |
| Deck Width | 34.1 ft (10.4 m) |
| Deck Area | 970.3 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 1967 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 2,850 (2010) |
| Truck Traffic | 2% |
| Lanes On Bridge | 2 |
| Lanes Under Bridge | 4 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 125 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 42 0231 |